The charge time under standard conditions is 1.5 hours, making it a fast-charging option. It operates efficiently within a temperature range of 0°C to 60°C during charging and -40°C to 60°C during discharge. The energy density is rated at 631 Wh/l volumetric and 234 Wh/kg gravimetric, making it a highly efficient power source. The battery has low impedance, with 8 mΩ at 30% state-of-charge (AC measurement) and 17 mΩ at 50% state-of-charge (DC measurement).
It is important to note that this battery is not designed for use in vape or e-cigarette devices.
ALWAYS USE a lithium-ion chargers which provide constant votlage and constant current.
DO NOT use NiMH/NiCad/lead-acid charger.
DO NOT overcharge or over-discharge.
DO NOT store lithium-ion batteries with other objects, metal objects or sharp objects.
ALWAYS USE dedicated lithium-ion storage containers / case.
DO NOT short circuit
DO NOT solder, spot welld only.
DO NOT immerse in water or liquids.
DO NOT use with e-cigarates, vapes or similar device.
Technical specification for Molicel INR18650-P30B lithium-ion battery.
| Capacity | 3000 mAh (Typical) 10.8 Wh 2900 (Minimum) 10.4 Wh |
| Cell Voltage | 3.6V (Nominal) 4.2V (Charge) 2.5V (Discharge) |
| Charge Current |
3A (Standard) 9A (Maximum) |
| Charge Time | 1.5 hr (Standard) |
| Discharge Current | 30A (Continuous) @ 80℃ Cut-off |
| Temperature | 0℃ to 60℃ (Charge) -40℃ to 60℃ (Discharge) |
| Energy Density | 631 Wh/l (Volumetric) 234 Wh/kg (Gravimetric) |
| Typical Impedance | 8 mΩ (AC 30% SOC) 17 mΩ (DC 50% SOC) |
Dimensions and physical characteristics for Molicel INR18650-P30B lithium-ion battery.
| Shape | Cylindrical |
| Can | Steel |
| D (Diameter) |
18.6 mm (Max) |
| H (Height) | 65.2 mm (Max) |